Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays
ReducedRatesForWeekly,MonthlyAndLongerStays
7.2|Mycket bra
Viktiga detaljer
Om hotellet
34 Heaviside Place, Durham, DH1 1JH,
-
Nära stadskärnan
Mycket bra
7.2
/10
Gästerna på Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays uppskattar
Välskött fastighet
Tyst läge
Enkel åtkomst
Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays - En villa med trädgård, tre sovrum, öppen spis och gratis parkering
Med en trädgård och trädgårdsutsikt erbjuder Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays ett självhushållsalternativ i Durham, 15 km från Lumley Castle. Villan har tre sovrum, ett fullt utrustat kök med spishäll, ugn, mikrovågsugn, kylskåp, diskmaskin och tekokare. Vardagsrummet har en sittgrupp med soffa, matplats, öppen spis och en plattskärms-TV. Badrummet har badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtork. Handdukar och sängkläder ingår. Boendet är rökfritt i hela fastigheten och erbjuder gratis WiFi och gratis parkering på plats. Tillgängliga bekvämligheter inkluderar torkställning för kläder, klädställning, privat entré, matta, toalettpapper, strykjärn, bord, stolar och skrivbord. Närmaste sevärdheter är Beamish Museum (20 km), Stadium of Light (24 km), The Glasshouse International Centre for Music (26 km) och Baltic Centre for Contemporary Art (26 km). Newcastle International Airport ligger 39 km bort. Ägaren tillhandahåller faktura efter utcheckning. I Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays finns även brandsläckare, rökdetektorer, nyckelåtkomst och kolmonoxiddetektor. Familjerum är tillgängliga.
Fördelar
Lugnt bostadsområde trots närhet till större väg
Gångavstånd till stadens centrum (15-20 minuter)
Busshållplats i närheten
Rymlig villa med trädgård för upp till 4 personer
Värt att tänka på
Vissa gäster har rapporterat bristande renlighet i vardagsrum och trädgård
Köksutrustningen kan vara sliten och kontakten med ägaren har varit svår
Välj din rumstyp
Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays erbjuder flera olika rum, inklusive dubbelrum, familjerum och sviter med frukost, gratis avbokning och specialerbjudanden
Villa med 3 sovrum
2 personer
90 m²
Dubbelsäng
Badkar
Eldstad
rumsinformation
Priser och lediga rum
Kolla tillgänglighet och priser för dina valda datum!
Faciliteter
Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays erbjuder bekvämligheter för en bekväm vistelse och oförglömliga upplevelser
Bekvämligheter: Trevligt
6.8/10Recensionsbetyg
Allmänt
Helt rökfritt
Wi-Fi
Parkering
Inga husdjur
Rökdetektorer
Brandsläckare
Nyckelåtkomst
Spa och Fritidsfaciliteter
Trädgård
Rumsutrustning
Uppvärmning
Sittgrupp
Te- och kaffefaciliteter
Matbord
Badrum
Tvättmaskin
Gratis toalettartiklar
Kök
Elektrisk vattenkokare
Köksgeråd
Media
LCD-TV
Inredning
Heltäckningsmatta
Visa mer
Läge för Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays
34 Heaviside Place, Durham, DH1 1JH,
Kartvisning
Populära sevärdheter
Kyrka
Katedralen i Durham
1.94 km
Slott
Durhams slott
1.48 km
Köpcentrum
Prince Bishops Shopping Centre
1.23 km
Trädgård
Crook Hall and Gardens
1.82 km
Landmärke
Palace Green
1.43 km
Museum
Oriental Museum
2.32 km
Landmärke
Durhams slott
1.24 km
Landmärke
Adventure Valley
3.22 km
Landmärke
Marquess of Londonderry's Statue
1.24 km
Museum
Durham Museum
1.38 km
Bibliotek
Palace Green Library
1.43 km
Landmärke
Durham Riverside Walk
2.01 km
Landmärke
The Durham Light Infantry Memorial
1.11 km
Park
Durham University Botanic Garden
2.26 km
Landmärke
Neptune Statue
1.2 km
Landmärke
Lindisfarne Gospels
1.42 km
Museum
Durham University Museum of Archaeology
1.47 km
Offentlig byggnad
Durham Crown Court
1.25 km
Landmärke
Old Durham Gardens
910 m
Park
Wharton Park
1.92 km
Galleri
Bow Trust
1.51 km
Landmärke
Low Burnhall Woods
910 m
Landmärke
Loggia Of Heath Family Mansion East Of Great Gateway At Kepier Hospital
750 m
Landmärke
Kepier Hospital
750 m
Landmärke
Durham Light Infantry Museum & Durham Art Gallery
2.3 km
I närheten
Kyrka
St Giles Church
320 m
Kyrka
College of St Hild and St Bede
560 m
Michael William Heaviside
290 m
Kingdom Hall of Jehovah's Witnesses
310 m
Chapel of the Hospital of St. Mary Magdalene
370 m
Restauranger
Sambuca
420 m
10 Station Lane
The Coffee House Durham
370 m
Durham
Ye Olde Stable Tea Shoppe
520 m
Vane Tempest Hall Maynards Row Unit 10
China Diner
490 m
5 Sunderland Road
Lebaneat Express
580 m
37 Young Street Gilesgate
Lickety Split Creamery
780 m
New Ferens Park Belmont Business Park
Claypath Delicatessen
810 m
57 Claypath
Hallgarth Manor Country Hotel & Restaurant
910 m
Pittington
Dunelm Lodge
910 m
Rotary Way Pity Me
Bistro Italiano
890 m
70 Claypath
The Capital
880 m
69
Bells Fish & Chips
1.01 km
36 Sunderland Road Gilesgate
Explore Durham
Aktiviteter i närheten
Top Attractions
Aktiviteter
Dining
Entertainment
Durhams slott
18 minutes' walk
Historiskt slott med fantastisk arkitektur och guidade turer. Nära till staden och erbjuder vackra vyer.
Katedralen i Durham
25 minutes' walk
Imponerande katedral med gotisk stil. Unik insidan och fria inträdesdagar för vissa besökare.
Palace Green
18 minutes' walk
Vacker grön yta intill katedralen, perfekt för picknick eller att beundra den lokala arkitekturen.
Durham Museum
17 minutes' walk
Museum med utställningar om Durhams historia. Intressanta presentationer och familjevänliga aktiviteter.
Adventure Valley
10 minutes' drive
Familjevänlig nöjespark med åkattraktioner och djur. Perfekt för barn och äventyrslystna.
Durham Riverside Walk
25 minutes' walk
Naturskön promenad längs floden. Utmärkt för avkoppling eller jogging i vacker miljö.
Sambuca
6 minutes' walk
Italiensk restaurang med mysig atmosfär. Kända för sina pastarätter och rika smaker.
The Coffee House Durham
5 minutes' walk
Avkopplande café med välsmakande bakverk och kaffe. Perfekt för en snabb paus.
China Diner
6 minutes' walk
Autentisk kinesisk mat med varierande rätter. Populärt för både avhämtning och sittande kunder.
The Live Theatre
10 minutes' drive
Teater med regelbundna föreställningar och livemusik. Familjevänliga evenemang och en inspirerande atmosfär.
The Dun Cow
12 minutes' walk
Traditionell pub som erbjuder livemusik och quizkvällar. Perfekt för en kväll ute med vänner.
Ta sig runt
Stadscentrum
Durham 4 min · 300 m
Flygplatser
Newcastle Flygplats (NCL) 62 min · 41.2 km
Durham Tees Valley (MME) 64 min · 42.2 km
Tågstationer
Durham Train Station 18 min · 1.5 km
Buss
Busshållplats 20 min · 1.6 km
Vill du se exklusivt erbjudande för tidig bokning?
Få exklusiva erbjudanden just nu!
Visa priser
Boendeinformation och regler
Internet
Wi-Fi finns tillgänglig i hela villan och är gratis.
Husdjur
Husdjur ej tillåtna.
Tidigare namn
luxury home, perfect for companies - murphy stays
Recensioner och betyg
Feedback om Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays från tidigare gäster om deras upplevelse.
Renlighet
6.8/10
Komfort
8.1/10
Bekvämligheter
6.8/10
Läge
8.3/10
Personal
7.5/10
Prisvärdhet
8.1/10
Fördelar
Välskött fastighet
Rent boende
Tyst område
Rena sovrum
Nackdelar
Orengjord trädgård
Mögel i tvättmaskin
Sliten köksutrustning
Svår kontakt med ägare
Gästrecensioner
baseras på 4 recensioner
7.2/10
Inga recensioner ännu på vår webbplatsTyvärr har våra gäster ännu inte lämnat några recensioner för detta hotell, men du kan läsa recensioner från Booking.com.
Visa recensioner
Visa fler recensioner
FAQs
Om Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays
Vilka populära sevärdheter ligger nära Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
I närheten finns sevärdheter som St Giles Church (1 km) och Neptune Statue (1 km).
Vad är avståndet mellan Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays och Durham centrum?
Hotellet ligger 2 km från centrum av Durham.
Vilka rum faciliteter finns på Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
Rummen har gratis Wi-Fi, platt-TV, kök med ugn och mikrovågsugn samt en sittgrupp.
Är parkering tillgänglig på Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
Gratis privat parkering finns tillgänglig på plats utan förbokning.
Finns det några restauranger nära Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
I närheten finns restauranger som The Coffee House Durham (0.5 km), Ye Olde Stable Tea Shoppe (0.5 km) och China Diner (0.5 km).
Vilka är in- och utcheckningstiderna för Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
Incheckning är klockan 00:00 och utcheckning är också klockan 00:00.
Vilka bekvämligheter erbjuds på Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
Hotellet erbjuder gratis Wi-Fi, tvättmöjligheter och en eldstad i rummen.
Hur långt är det till Newcastle International Airport från Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
Det är 45 km till Newcastle International Airport.
Vilka underhållningsalternativ finns i rummet på Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?
Rummen har en platt-TV och erbjuder möjligheter att förbereda egen mat.
Finns det någon nära natur i närheten av Reduced Rates For Weekly, Monthly And Longer Stays?